in , ,

Critics Choice Award Nominees Announced, with ‘Mank’ Leading the Way!

*Editor’s Message: As a voting member of the Critics Choice Association, it’s always a little surreal to see my ballot reflected (or not reflected) in the official nominations announcement. I’m delighted to see Ben Affleck score a Best Actor nomination for The Way Back, Emerald Fennell and Promising Young Woman do well, and of course, voters not forgetting about Never Rarely Sometimes Always. Kudos to my fellow CCA folks!*

The nominees for the 26th Annual Critics Choice Awards have been announced this morning. The awards, honoring critically acclaimed films and series, will be hosted by Taye Diggs for the third consecutive year. The ceremony will air on Sunday, March 7.

David Fincher’s latest film Mank earned the most nominations, earning 12, with Lee Isaac Chung’s Minari close behind with 10. Actress Olivia Colman has become the only artist recognized for their work in both television and film this season, while Chadwick Boseman has earned multiple nominations in the film categories, Best Actor for Ma Rainey’s Black Bottom and Best Supporting Actor for Da 5 Bloods. Trent Reznor & Atticus Ross also earned two nominations in the Best Score category for their work on Soul and Mank.

Netlifx earned more nominations than any other studio with 72. HBO Max earned 24 series nominations, and Amazon Studios has now earned 18 nominations in both television and film.

The full list of film nominees are as follows:

BEST PICTURE 

Da 5 Bloods (Netflix) 

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Mank (Netflix) 

Minari (A24) 

News of the World (Universal Pictures) 

Nomadland (Searchlight Pictures) 

One Night in Miami (Amazon Studios) 

Promising Young Woman (Focus Features) 

Sound of Metal (Amazon Studios) 

The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

BEST ACTOR 

Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.) 

Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios) 

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures) 

Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics) 

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix) 

Gary Oldman – Mank (Netflix) 

Steven Yeun – Minari (A24) 

BEST ACTRESS 

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu) 

Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features) 

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix) 

Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures) 

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features) 

Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix) 

BEST SUPPORTING ACTOR 

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix) 

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) 

Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+) 

Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios) 

Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios) 

BEST SUPPORTING ACTRESS 

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) 

Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix) 

Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix) 

Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics) 

Amanda Seyfried – Mank (Netflix) 

Yuh-Jung Youn – Minari (A24) 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS 

Ryder Allen – Palmer (Apple TV+) 

Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix) 

Alan Kim – Minari (A24) 

Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features) 

Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix) 

Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures) 

BEST ACTING ENSEMBLE 

Da 5 Bloods (Netflix) 

Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) 

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Minari (A24) 

One Night in Miami (Amazon Studios) 

The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

BEST DIRECTOR 

Lee Isaac Chung – Minari (A24) 

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features) 

David Fincher – Mank (Netflix) 

Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix) 

Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios) 

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY 

Lee Isaac Chung – Minari (A24) 

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features) 

Jack Fincher – Mank (Netflix) 

Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features) 

Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios) 

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

BEST ADAPTED SCREENPLAY 

Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures) 

Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics) 

Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios) 

Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24) 

Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST CINEMATOGRAPHY 

Christopher Blauvelt – First Cow (A24) 

Erik Messerschmidt – Mank (Netflix) 

Lachlan Milne – Minari (A24) 

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures) 

Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix) 

Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.) 

Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures) 

BEST PRODUCTION DESIGN 

Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures) 

David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures) 

Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.) 

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix) 

Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features) 

Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

BEST EDITING 

Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Kirk Baxter – Mank (Netflix) 

Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.) 

Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics) 

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios) 

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST COSTUME DESIGN 

Alexandra Byrne – Emma (Focus Features) 

Bina Daigeler – Mulan (Disney) 

Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures) 

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features) 

Trish Summerville – Mank (Netflix) 

BEST HAIR AND MAKEUP 

Emma (Focus Features) 

Hillbilly Elegy (Netflix) 

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Mank (Netflix) 

Promising Young Woman (Focus Features) 

The United States vs. Billie Holiday (Hulu) 

BEST VISUAL EFFECTS 

Greyhound (Apple TV+) 

The Invisible Man (Universal Pictures) 

Mank (Netflix) 

The Midnight Sky (Netflix) 

Mulan (Disney) 

Tenet (Warner Bros.) 

Wonder Woman 1984 (Warner Bros.) 

BEST COMEDY 

Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) 

The Forty-Year-Old Version (Netflix) 

The King of Staten Island (Universal Pictures) 

On the Rocks (A24/Apple TV+) 

Palm Springs (Hulu and NEON) 

The Prom (Netflix) 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM 

Another Round (Samuel Goldwyn Films) 

Collective (Magnolia Pictures) 

La Llorona (Shudder) 

The Life Ahead (Netflix) 

Minari (A24) 

Two of Us (Magnolia Pictures) 

BEST SONG  

Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films) 

Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) 

Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix) 

Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix) 

Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios) 

Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu) 

BEST SCORE 

Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix) 

Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.) 

James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures) 

Emile Mosseri – Minari (A24) 

Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix) 

Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney) 

Tune in to the 26th Critics Choice Awards on Sunday, March 7 on the CW.

Comments

Leave a Reply

Loading…

0

Interview: Billy Crystal Talks About His Dramatic Turn in ‘Standing Up, Falling Down’

Joey’s Home Movies For the Week of February 8th – Get ‘Freaky’